• Call : Müşteri Hizmetleri : +90 (216) 364 21 43
23Nis
2015
0

Bebek Odası Dekorasyonunda Püf Noktalar

Bir bebek sahibi olmak elbette anne baba adayları için en heyecan verici tecrübelerin başında gelir. Yeni bir bebeğin aileye katılması hayatın içinde bir çok değişimin de başlamasına neden olur. Elbette evde de … Bu değişimlerin başında da ev dekorasyonundaki farklılaşmalar ve bebek odası dekorasyonu gelir. Neredeyse sınırsız alternatiflerin söz konusu olduğu bebek odası dekorasyonlarında dikkat edilmesi ve ihma edilmemesi gereken çok önemli noktalar vardır.

Herkesin evinde uyguladığı, dikkat ettiği bazı noktalar vardır. Bunları gerek büyük oda takımlarımızda gösteririz gerekse de küçük aksesuar ayrıntılarında. Bu durumda ailelere düşen çok iyi araştırmalar yapıp bebeklerimizin ya da gençlerimizin çok iyi hareket edebilecekleri, güven duygusu verebilen odaların ve oda takımlarının hazırlanışıdır. Bu süreçte ise birçok yerden bilgi alınabilir ve işe daha ayrıntılı ve bilgili şekilde başlayabiliriz. Bunun için çeşitli insanlardan, kitaplardan, internet sayfalarından online olarak bilgi edinip ona göre hareket edebiliriz. Odanın şık ve zarif görünmelerinin çocuklar için sağlıklı ve güvenli olması da son derece önemlidir. Dikkat edilecek bir diğer nokta ise bebek ve genç odalarının bol ışık ve güneş almasıdır. Özellikle ülkemizin matematik konumundan dolayı güney ve doğu yamaçlara bakan odaların çocuk odası yapılmasını daha mantıklı görülmektedir. Çünkü bu konuda önem arz eden detay ise çocukların vücutlarında D vitamini ihtiyacının olması ve bunun da güneş ışığı enerjisiyle sağlanabileceğidir.

Genellikle renkli ve canlı olması gerektiği düşünülse de aslında gerçek pek de öyle değildir. Bebek odalarında canlı ve iddialı renkler kullanmak bebeğin dikkatini çekip onu uyaracağı için aslında uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmez. Bunun yerine pastel ve açık renkler kullanılırsa bebeğin odasında daha sakin kalması sağlanabilir. Ancak yine de odada canlı renklere yer verilmek istendiğinde çerçeve gibi aksesuarlar kullanılarak aynı etki sağlanabilir.

Bebek odası penceresinin mümkün olduğunca büyük olması da odaya girecek ışık miktarını doğrudan etkilediği için çok büyük önem taşır. Büyük pencerelerde kullanılan perdelerin de odanın genel dekorasyonu ve renkleri ile uyun içinde olan kalın kumaşlardan seçilmesini tavsiye ederiz. Aksi halde, perde olması gerekenden ince olursa, gece ya da sabaha karşı içeriye sızan ışık bebeğin uyku kalitesini düşürecektir.

Bebek odası mobilyaları da bebek odası dekorasyonu için elbette çok önemlidir. Satın alma kararı verilirken renk, desen ve modelleri incelemenin yanında, en çok dikkat edilmesi gereken nokta bebek odası malzemelerinde kullanılan boyalardır. Bu boyaların her türlü kalite ve güvenlik testinden geçmiş, kaliteli boyalar olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi halde ilerleyen aylarda, diş etleri kaşındıkça ağzını mobilya kenarlarına süren bebeğinizin sağlığı için ciddi tehlike oluşmasına neden olabilirsiniz. Çünkü ucuz ve kalitesiz boyalar kurşun gibi kanserojen maddeler içerir.

Bebek odası söz konusu olduğunda, sadece görsel anlamda şık olmasına öncelik vermek eksik kalacaktır. Zira zemin kaplama, aydınlatma, elektrik tesisatı gibi tüm altyapı sistemlerinin kaliteli ve doğru yapılmış olması gerekir. Örneğin kötü ya da yanlış bir aydınlatma bebeğin uyku kalitesini tamamen düşürüp mutsuz olmasına ve huysuzluk yapmasına neden olabilir. Bebek odası aydınlatması bebeği rahatsız etmeyecek yoğunlukta ve mümkünse ayarlanabilir olmalı.

No Comments

Reply